Od meczu Polska - Grecja rozpoczynają się dziś o godz. 18 Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Jeszcze kilka dni przed ostatecznym ustaleniem kadry pewne miejsce miało dwóch zawodników grających w sezonie 2002/03 w barwach naszej Sparty w trzecioligowych rozgrywkach: Łukasz Fabiański oraz Jakub Wawrzyniak. Pierwszy jest bramkarzem - obecnie Arsenalu Londyn - i grał w Brodnicy jesienią 2002 roku. Rozegrał u nas 6 pełnych meczów, w których puścił 11 goli. Wawrzyniak jest obrońcą - obecnie Legii Warszawa, a brodnickie barwy reprezentował w całym sezonie 2002/03. Wystąpił wtedy w 28 spotkaniach i strzelił 1 gola. Ostatecznie w tegorocznym Euro wystąpi tylko ten drugi, z numerem 14. Niestety, Fabiańskiego wyeliminowała kontuzja.

Na wielkim telebimie

We wtorek 12 czerwca na płycie bocznej stadionu przy ul. Królowej Jadwigi ustawiona zostanie Strefa Kibica, a w niej telebim o wymiarach 10 na 2,4 metra.
- Największą atrakcją będzie oczywiście transmisja meczu na dużym ekranie diodowym - informuje kierownik biura sportu i turystyki w magistracie Maciej Rżeński. - Pojawi się tam również pneumatyczne boisko, gdzie będą rozgrywane zabawne mecze z udziałem np. całych rodzin czy drużyn składających się z przedstawicieli samorządu i brodnickich firm. Poza tym zaplanowano turniej w „Piłkarzyki”. Oprócz tego organizatorzy Strefy Kibica zaproszą do udziału w licznych konkursach, np. na najpiękniej pomalowaną twarz kibica, na najliczniejszą rodzinę, która zjawi się tego dnia na sportowej imprezie. Specjalne urządzenie pozwoli natomiast zmierzyć szybkość i siłę uderzenia w piłkę. Będzie też można obstawiać wyniki meczów.
W całej strefie będą rozstawione stoliki, będzie też strefa bufetowa. Wejście będzie bezpłatne. Z miejskiej kasy na ustawienie miasteczka wydatkowano 15 tys. zł. Wszystkie mecze będzie można też obejrzeć w niemalże wszystkich lokalach na terenie powiatu.

Bramy, ciastka...

Brodnica ma swój skromny udział w powstaniu Stadionu Narodowego w Warszawie. Otóż działająca od 1990 roku firma Kaczyński montowała tam 60 bram, m.in. przeciwpożarowych.
- Były to bramy firm Małkowski-Martech oraz Hormann - informuje dyrektor brodnickiej firmy Piotr Kaczyński. - Cała instalacja prowadzona była z zegarmistrzowską precyzją, sześciu naszych pracowników pracowało nad tym projektem 9 tygodni.
Poza tym firma Kaczyński zamontowała kilka bram na stadionie w Gdańsku.
Inna brodnicka firma Vobro wpadła na pomysł wyprodukowania z okazji Euro okolicznościowych ciasteczek oraz czekoladek w kształcie piłki z orzechowym nadzieniem.

Nasi wyprowadzą

Młodzi brodniczanie Maciej Tuptyński ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Tomasz Socki z „czwórki” będą wyprowadzać zawodników na meczu Hiszpania - Irlandia na stadionie w Gdańsku. To w nagrodę za zwycięstwo w programie Dziecięca Eskorta Mc Donalds. Obaj są graczami drużyny „orlików” Sparty. W tym roku już nasi grali na Euro, czyli podopieczni Mariusza Zabłockiego z Gimnazjum nr 1 przy Wiejskiej. W wojewódzkim turnieju występowali w barwach Czech i zajęli czwarte miejsce. W tym Euro wygrała Ukraina przed Grecją i Włochami.

Sparta przegrała, Polska mistrzem

15 lipca 2001 roku Sparta Brodnica grała na naszym stadionie z reprezentacją Polski do lat 19. Grał w niej wtedy m.in. Paweł Brożek, który jest teraz w kadrze na Euro. Bramki nie strzelił, Polska wygrała 3:1, a honorowego gola dla żółto-czarnych zdobył Grzegorz Bała. Na meczu był wtedy obecny twórca potęgi polskiej piłki nożnej śp. Kazimierz Górski. Ciekawostką może być fakt, że miesiąc później reprezentacja Polski do lat 19 zdobyła tytuł Mistrza Europy w swojej kategorii wiekowej. Szkoda, że nikt z kierownictwa zespołu Franciszka Smudy nie uznał tego wydarzenia za dobry prognostyk przed Euro i nie zorganizował znowu meczu kadry ze Spartą.

KRZYSZTOF CEDRO