Po co ta kamera w Osieku?

AB
20.04.2015
A A A
.

. (Foto: AB: W Osieku kamera jest już zamontowana nad drogą)

Natężenie ruchu i stan nawierzchni śledzić będzie kamera zamontowana niedawno w Osieku nad drogą wojewódzką nr 560 z Rypina do Brodnicy

Kierowcy przejeżdżający przez Osiek od dawna zwracali uwagę na słup, stojącym przy drodze wojewódzkiej na odcinku między tablicą wyznaczającą teren zabudowany a wjazdem na stację benzynową. Kilka tygodni temu pojawiła się na nim kamera. Do czego służy? - pytają nasi Czytelnicy.
- To kamera stałopozycyjna ANPR. Umożliwi ona przede wszystkim dokładne badania natężenia ruchu. Taka kamera rejestruje czas przejazdu, rodzaj pojazdu, a także rozpoznaje tablicę rejestracyjną przejeżdżającego auta - wyjaśnia rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Michał Sitarek. - Kamera będzie też dostarczać informacje o stanie nawierzchni w trakcie zimowego utrzymania dróg, co znacznie ułatwi nam koordynowanie akcji „Zima” - tłumaczy rzecznik ZDW.
Kamera w Osieku jest jedną z 40, które mają być docelowo zamontowane na terenie naszego województwa. Montaż kamer to tylko część elektronicznego systemu ewidencji, budowanego przez ZDW ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zaplanowano także instalację kolejnych dziewięciu, obok już istniejących, stacji meteorologicznych. Odczyty z tych urządzeń mają pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących utrzymania dróg zimą.
ZDW zakupiło też po 80 czujników posypu i czujników płużenia, a także nowych nadajników GPS, które pomogą w szybkim określeniu, jaki jest stan drogi i jej przejezdność.
Dane, gromadzone w ramach elektronicznego systemu ewidencji, a pozyskiwane m.in. z kamer jak ta w Osieku, mają ułatwić drogowcom pracę. Ułatwią też podróżowanie kierowcom - dla nich dostępne będą interaktywne mapy z informacjami o stanie nawierzchni, wypadkach na trasie czy innych utrudnieniach, takich jak np. uszkodzona nawierzchnia czy rozlany na drodze olej. Koszt realizacji programu to 10 mln zł. System ma zacząć działać w pełni jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.
Jak ustaliliśmy, obraz, jaki zarejestruje kamera w Osieku, będzie przechowywany na serwerach przez około miesiąc.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX