Co PKP zrobi z naszym dworcem

RS
16.02.2017 16:11
A A A
.

foto RS: Brodnicki dworzec kolejowy - wygląd obecny. Wzniesiono go ze względów przeciwpożarowych opodal miasta w stylu neogotyckim w 1905 roku. Konstrukcję oparto na planie prostokąta, ściany zbudowano z czerwonej cegły, a całość nakryto kilkuspadowym dachem z ceramiczną dachówką. Część pomieszczeń wewnętrznych miały rozświetlać spore okna zwane lukarnami. Lata świetności nasz dworzec ma wyraźnie za sobą

Na brodnickim dworcu kolejowym zburzono jeden z budynków na peronach. Wkrótce rozebrany ma zostać kolejny. Czy to zwiastuje koniec dworca, na którym z roku na rok zatrzymuje się coraz mniej pociągów? Okazuje się, że PKP ma jednak pewne plany odnośnie Brodnicy

Rozbierają budynek na dworcu! Czy to już koniec kolei w Brodnicy? - zaalarmowała nas Czytelniczka.
PKP informuje, że to nie koniec rozbiórek.
- Wyburzany obecnie budynek był w złym stanie technicznym - informuje Katarzyna Grzduk, specjalista z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe SA.- Obiekt był także zbędny z punktu widzenia działalności PKP SA. W najbliższym czasie spółka planuje również rozbiórkę budynku dawnego schroniska manewrowego.
- Dawniej przy brodnickim dworcu kumulowało się życie mieszkańców miasta i podróżnych - wspomina nasz Czytelnik z Brodnicy. - Teraz aż żal patrzeć na niszczejący obiekt, który nie spełnia swojego zadania, a jego podwoje zamknięte są na cztery spusty tak, że poczekalnia jest, ale nie dla podróżnych. Czy PKP ma w ogóle jakiś perspektywiczny plan dotyczący dworca w Brodnicy?
Okazuje się, że taki plan jest.
- PKP SA ma plany inwestycyjne dotyczące dworca w Brodnicy - wyjaśnia dalej Katarzyna Grzduk. - Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Remont linii kolejowej jest w zakresie zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka prowadzi aktualnie postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji przedprojektowej. Przedmiotem analiz studialnych będzie linia kolejowa nr 208 na odcinku od Chojnic poprzez Tucholę, Grudziądz do Brodnicy.
Przypomnijmy, że brodnicki dworzec kolejowy, jako drugi z kolei na tym miejscu i poważniejszy obiekt wzniesiono ze względów przeciwpożarowych opodal miasta w stylu neogotyckim w 1905 roku. Konstrukcję oparto na planie prostokąta, ściany zbudowano z czerwonej cegły, a całość nakryto kilkuspadowym dachem z ceramiczną dachówką. Część pomieszczeń wewnętrznych miały rozświetlać spore okna zwane lukarnami. Obiekt kosztował blisko 130 tys. marek. Tak, jak w średniowieczu wizytówkami potęgi miast bywały katedry i zamki, tak na przełomie XIX i XX wieku tę rolę pełniły dworce kolejowe. Mimo tego, że brodnicki dworzec oszczędziły zawieruchy wojen i innych zdarzeń historycznych, to zabójcza może być dla niego obecna zapaść kolejnictwa. Czy nowe pomysły PKP, które na razie osłonięte są mgłą tajemnicy, pozwolą odrestaurować zabytkowy i coraz bardziej pochylający się ku ruinie obiekt?

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Oceniono 4 razy 4

  Zrobcie tak zeby byla normalna poczekalnia i mozna bylo kupic bilet ,bo ludzie jezdzia pociagami i jest ich coraz wiecej.

 • Gość: ja

  Oceniono 4 razy 4

  Pozyjemy, zobaczymy. Pocieszajace, ze wyrozniajaca sie wsrod obecnych klockow budowla chyba pozostanie. Inaczej nie bedzie co turystom pokazywac, a miasto, pozarte erozjonosnymi pomyslami jednostek z innych historycznych stron, stanie sie miejscowoscia bez wyrazu.

 • Gość: dawny kolejarz

  Oceniono 4 razy 2

  I co wyście zrobili z tego kraju, z tych wszystkich regionów, co zrobiliście wszyscy w ogóle by do tego nie dopuścić. Każdy miał wszystko daleko w głębokim poważaniu, byle trzymac cicho gębe by była robótka i kasiorka, a im tylko o to chodziło, by móc się panoszyć jak u siebie. I do czego doszło? Do burdelu jaki teraz jest.Szkoda moich słów, mam nadzieję że może niedługo nadejdzie armagedon i wszystko szlag trafi A co ty zrobiłeś dla świata i potomnych?

 • Gość: mikuś

  Oceniono 5 razy -1

  Kaczyński na ziemi kolejowej obiecał bloki dla biedniejszych i młodych,,,to będą stawiać zamiast peronów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX