Gimnazjaliści z Wiejskiej po raz kolejny posadzili kawałek lasu

BB
14.05.2017 12:51
A A A
.

. (Foto (Nadesłane): Gimnazjaliści z 'jedynki' sadzili las w Leśnictwie Szabda)

Kolejny, dziewiąty już raz młodzież z klas II a i II f pierwszego gimnazjum przy Wiejskiej w Brodnicy wybrała się sadzić las w Nadleśnictwie Brodnica. Tym razem spotkali się w Leśnictwie Szabda na terenie przygotowanym pod podsadzenie buka

Akcja sadzenia lasu jest częścią projektu stworzonego przez Ewę Filipską pod nazwą "Posadźmy las! Co właściwie wiemy o lasach naszego regionu?", przyjętego z aprobatą przez nadleśniczego nadleśnictwa Brodnica jako doskonały pomysł na jedną z form edukacji leśnej młodzieży. Pierwsze, wspólne sadzenie z tą szkołą miało miejsce w 2008 roku w leśnictwie Bachotek, i tak już co roku spotykają się, by zrobić coś pożytecznego dla lasu, by nauczyć młodzież wrażliwości na jego piękno, by przekazać odrobinę wiedzy i zasiać w sercach młodych przyrodników chęć dbania o wspólne leśne dobro. Młodzież pod okiem miejscowych leśników uczy się technik sadzenia, rozpoznawania gatunków, a także ma okazję zapytać "u źródła" o rzeczy związane z pracą leśnika oraz z przyrodą.
Wielkie jest zdziwienie, gdy z ust leśniczego pada stwierdzenie, że lasów w Polsce przybywa, podczas gdy każdy z pytających po chwili zastanowienia dochodzi do wniosku, że właśnie przyczynia się do powiększania jego zasobów.
Jedną z części projektu jest także wywiad z leśniczym oraz konkurs fotograficzny pod nazwą "Dzika przyroda Brodnicy i okolic", bo do robienia zdjęć okazja jest przednia podczas spotkania w lesie.
W ramach rewanżu uczniowie przeprowadzają zbiórkę śmieci wzdłuż drogi do wyznaczonego miejsca sadzenia.
W tym roku młodzież posadziła łącznie około 3 tys. sadzonek buka na powierzchni ok. 0,4 ha podsadzenia.
Wspólne sadzenie lasu uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły to kawał dobrej roboty dla lasu i świetna inwestycja w młodsze pokolenie. Była to również okazja do wymiany spostrzeżeń, ale także świetnej zabawy, dlatego miło będzie się spotkać w przyszłym roku już po raz dziesiąty. Już dziś leśnicy zapraszają.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX