Co to w końcu za miejscowość

RS
18.05.2017 11:54
A A A
.

. (Fot. Radosław Stawski: Drogowskaz z błędnym, jak się okazuje, napisem 'Wądzyń' stał w Bobrowie jeszcze w sierpniu 2016 roku. W nowych tablicach nie ma już 'ń')

Jest sobie taka wieś w gminie Bobrowo, znana również z powodu jeziora, półwyspu i ośrodka wypoczynkowego. Ale jak ona tak naprawdę się nazywa: Wądzyń czy Wądzyn? Ile źródeł, tyle wersji, a nawet każdy drogowskaz pokazuje inaczej. Może to tylko kreseczka, ale i odmiana przez przypadki w obu wersjach jest już zupełnie inna

Przez wiele lat w gminie Bobrowo utrzymywała się nazwa Wądzyń, co zapewne było wynikiem tradycji historycznej (pod taką nazwą widnieje wieś w starych dokumentach) i zwykłych przyzwyczajeń mieszkańców. Prawdopodobnie pod takim impulsem były tworzone tablice wskazujące nazwę miejscową i poboczne drogowskazy. Nikt tu nie mówił inaczej i nie pisał, jak Wądzyń w wielokrotnych odmianach tego słowa. Tymczasem zgodnie z prawidłami języka polskiego, na którym opiera się Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju (w skrócie TERYT) - Wądzyń to nazwa błędna. Bo tam oficjalnie figuruje Wądzyn (bez kreski)
No i tę nazwę należy odmieniać analogicznie jak Kwidzyn (Kwidzyna, Kwidzynie; przymiotnik: kwidzyński), czy Rypin (Rypina, Rypinie; przymiotnik: rypiński). Wróciliśmy zatem z Wądzyna (a nie Wądzynia), byliśmy w Wądzynie (a nie: Wądzyniu). Skoro tak jest oficjalnie, to dlaczego drogowskazy pokazywały co innego? Uwagi w tej sprawie już dawno skierowaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Brodnicy.
- W efekcie już blisko rok temu wymieniono drogowskazy na te z poprawnym nazewnictwem, a więc Wądzyn, a nie Wądzyń - wyjaśnia Marek Leski z ZDP w Brodnicy. - Nazwy miejscowe muszą być zgodne z TERYT. Tablice ze zmienioną nazwą zostały ustawione w Bobrowie i w Zgniłobłotach.
Tymczasem na tablicy z nazwą wsi, za którą odpowiedzialna jest gmina, ustawioną przy wjeździe do miejscowości ktoś naklejkami dalej oznacza "ń". Cóż, jak ktoś kiedyś powiedział, przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, choć w tym przypadku niezgodną z oficjalnym wykazem rządowym. Tęskniącym do dawnej nazwy pozostaje więc już tylko sentyment.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX