Przypomnijmy - właściciel obiektu - Urząd Miejski w Brodnicy, dzięki uchwale radnych, zgodnie z prawem przekazał budynek za 1 proc. wartości, czyli około 1100 zł, Chorągwi Kujawsko-Pomorskiego ZHP Hufca Brodnica. Od początku listopada 2016 roku remont przeprowadzała brodnicka firma Perspektywa Bogumiła Czerwińskiego wraz z podwykonawcami.
- Koszt wykonania prac przekroczył 1 mln 100 tys. zł - wyjaśnia Maciej Betlejewski, komendant Hufca ZHP Brodnica. - Z tego 850 tys. zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego UE, a reszta z budżetu marszałka sejmiku województwa. Oficjalnie prace wykończeniowe zostały już zakończone. Do końca sierpnia musimy rozliczyć projekt remontu obiektu o nowej, oficjalnej nazwie - Dom Harcerza.
Budynek z pewnością wypiękniał z zewnątrz. Wewnątrz, co może niektórych rozczaruje, a innych zachwyci - zamiast starego stylu uderza nowoczesność. W piwnicach, w których podczas wojny przetrzymywano więźniów rozstrzeliwanych później w lasach Brzezinki nad Bachotkiem, wygospodarowano pomieszczenia na izbę pamięci, dwie harcówki i pomieszczenia gospodarczo-sanitarne. Po wejściu przebudowaną nowocześnie klatką schodową na wyższą kondygnację można ujrzeć salę konferencyjną na kilkadziesiąt osób, pomieszczenia biurowe i sanitariaty. Największa sala, rozciągająca się niemal na całą długość i szerokość Domu Harcerza, znajduje się na najwyższej kondygnacji i ma kształt litery "L".
Wyremontowany obiekt staje się nową siedzibą Hufca Brodnica oraz blisko 300 harcerzy. Zgodnie z obietnicami budynek ma stać otworem również dla lokalnych organizacji pozarządowych lub stowarzyszeń chcących przeprowadzać szkolenia, konferencje czy spotkania integracyjne.
- Obecnie szukamy środków zewnętrznych na utrzymanie obiektu, ponieważ ZHP nie jest organizacją dotowaną, nie ma swojego budżetu, a wszystkie poczynania oparte są na składkach, przez wypracowanie lub pomoc ze strony innych - wyjaśnia dalej Maciej Betlejewski. - Tej pomocy będziemy potrzebować zarówno w wyposażeniu obiektu, izby pamięci oraz w urządzeniu terenu przyległego. Braków jest więc tak dużo, że każda pomoc będzie mile widziana.
Uroczyste otwarcie obiektu nie tylko dla oficjeli, ale dla wszystkich mieszkańców miasta zaplanowane jest na piątek 1 września. Po złożeniu kwiatów o godz. 15.30 przy pomniku Poległych, Zamordowanych, Zesłanych i Zaginionych w Walce o Niepodległość Ojczyzny przy ul. 3 Maja nie tylko delegacje i zaproszeni goście, ale również wszyscy brodniczanie zaproszeni są do uformowania korowodu i przejścia ulicami miast pod adres Nad Drwęcą 30, czyli do Domu Harcerza. Tu na godz. 16.15 przewidziano oficjalne otwarcie budynku wraz z przecięciem wstęgi, odczytaniem zarysu historii obiektu i poświęceniem siedziby harcerzy. Po części oficjalnej każdy z przybyłych będzie mógł zwiedzić obiekt od piwnic po strych. Na godz. 18 zaplanowano tego dnia dla wszystkich na rynku otwarty koncert zespołu Forteca, grającego utwory patriotyczne i poświęcone żołnierzom wyklętym. Następnie przez pierwszy wrześniowy weekend w Domu Harcerza odbędzie się pierwszy zlot hufca, inaugurujący początek roku harcerskiego.
- Podczas uroczystego otwarcia zwracamy się z prośbą o to, by zamiast kwiatów podarować nam jakiekolwiek sprzęty, które pozwolą urządzić wnętrze tego miejsca - apeluje Betlejewski. - Potrzebujemy niemal wszystkiego - krzeseł, stolików, mebli, materacy, rzutnika, gier planszowych, materiałów edukacyjnych, drukarki, papieru, a także flamastrów, ołówków, długopisów i innych materiałów z myślą o zajęciach edukacyjnych i wyrównawczych dla dzieci i młodzieży. Apelujemy również o pomoc w kompletowaniu wyposażenia izby pamięci. Materiały do skopiowania można kierować do pani Aleksandry Kurek w brodnickim zamku. Na przełomie listopada i grudnia dowiemy się, ile zebraliśmy z darowizn 1 proc. z podatku. Również za tę pomoc dziękujemy.
Wszelką pomoc w urządzaniu tego miejsca można przekazywać codziennie od godz. 8 do 15, a od września od 8 do 20.