Wiek temu przy naszej wieży

RS
04.09.2017 11:11
A A A
.

. (Fot. Fotopolska.eu: W 1908 roku skrzyżowanie z zabudową obecnych ulic Mostowej, Kościuszki, Przykop i Nad Drwęcą przedstawiało się nieco inaczej.)

Ponad wiek temu skrzyżowanie obok Wieży Mazurskiej z zabudową obecnych ulic Mostowej, Kościuszki, Przykop i Nad Drwęcą przedstawiało się nieco inaczej. Przejeżdżający przez most najpierw musieli zapłacić myto, by z tej strony móc dostać się do miasta

Początkowo do Brodnicy miał wieść bród na Drwęcy, potem tratwa, a na końcu most. Ten na ul. Mostowej w roku 1743 był drewniany, ale również zwodzony - podnoszono go dla przepływu rzecznych barek z towarami. Jerzy Wultański podaje, że w 1899 roku stał tu już betonowy most z żelaznymi przęsłami (Wędrówki po Brodnicy, Brodnica 2010, s.187). Jednak tak kosztowna inwestycja, jaką była budowa mostu, musiała się choć w części zwrócić. Dlatego tuż między mostem a wieżą wybudowano rogatkę, czyli nieduży budynek, w którym miejskie władze skarbowe pobierały myto od przybyszy. Było to więc tak zwane mostowe - opłata za przeprawę mostem, podobnie jak to jest dziś w przypadku autostrad. Na widokówce z 1908 roku widoczny jest obiekt, który mógł pełnić wówczas wspomniane funkcje rogatki miejskiej. Uwagę zwracają również słupy z liniami wysokiego napięcia, bruk oraz drewniane ogrodzenia posesji. Z prawej strony widoczna jest zabudowa poprzedzająca późniejszą budowę w tym miejscu rzędu kilku kamienic z balkonami. Widok tego skrzyżowania ponad wiek temu zdaje się ukazywać dość senną atmosferą miasteczka, w którym nieliczni przechodnie nieśpiesznie podążali do swoich spraw. Gwar i ruch uliczny był nieporównanie mniejszy, a pośpiech uważano za złego doradcę. Może wiek to niedużo, jak jednak zauważał Stanisław Jachowicz: "Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy: >Jak ten czas szybko mija - a to my mijamy".

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX