Stanęły rowerowe stojaki, ale...

Radosław Stawski
11.09.2017 13:34
A A A
.

. (Foto: OFCE: Stojaki stanęły, ale nie koniecznie tam, gdzie chcieli rowerzyści)

Fundacja Allegro All for Planet zainstalowała stojaki rowerowe w Brodnicy. Po pięć z nich zamontowano w trzech miejscach - przy plaży miejskiej, na obwodnicy przy cmentarzu oraz w pobliżu Galerii Dekada od strony sklepu Kaufland. Członkowie Stowarzyszenia Jaśkowa Droga nie są zadowoleni z takiej lokalizacji stojaków

Przypomnijmy - stojaki rowerowe są zasługą brodniczan, którzy aktywnie włączyli się w akcję organizowaną przez fundację Allegro All for Planet pod nazwą "Kręć kilometry", która polegała na przejechaniu przez mieszkańców jak największej liczby kilometrów. W ciągu trzech i pół miesiąca "rowerowej walki" z dystansem 185.459 km Brodnica zajęła w rankingu 17. miejsce na 20 premiowanych i w ten sposób wygrała stojaki rowerowe. Jeden z rekordzistów samodzielnie przejechał wówczas ponad 5 tysięcy kilometrów.
- Od końca września ubiegłego roku czekaliśmy na ich montaż przez 11 miesięcy - wyjaśnia Mirosława Karpowicz prezes Stowarzyszenia Jaśkowa Droga - Wiosną tego roku zaproszono mnie do magistratu na konsultacje w sprawie lokalizacji tychże stojaków. Żadnych oficjalnych wniosków nie składałam. Po wcześniejszych rozmowach z rowerzystami proponowałam, by stojaki ustawić przy Jaśkowej Drodze, gdzieś w okolicach rynku, może w pobliżu kościoła szkolnego oraz koło Dekady od strony ulicy. W urzędzie wskazano, że mogą wyniknąć trudności w związku z prywatną sprawą własności gruntów oraz opinii konserwatora zabytków, jednak po tych konsultacjach, mimo tego, że chodziłam i pytałam, nikt nie informował mnie, co dalej w tej sprawie, która już ma swój finał.
Tylko lokalizacja stojaków przy plaży spotkała się z akceptacją rowerzystów ze Stowarzyszenia Jaśkowa Droga. Cykliści nie są zadowoleni z dwóch pozostałych lokalizacji stojaków - na obwodnicy w okolicach cmentarza oraz przy Dekadzie od strony Kauflandu.
- Chcieliśmy, by stojaki były wyeksponowane i potrzebne - twierdzi Mirosława Karpowicz. - Ich widok to też pewna promocja miasta, a turyści widząc je z pewnością docenią mieszkańców, wiedząc, z kim mają do czynienia. Nie wiem, czy tak wielu rowerzystów parkuje na obwodnicy lub dojeżdża na cmentarz. Stojaki przy Dekadzie miały stać od strony ul. Sądowej, a teraz stanęły od strony Kauflandu, zmuszając dodatkowo rowerzystów do pokonania placu manewrowego, by móc zaparkować.
Pytania w tej sprawie skierowaliśmy do brodnickiego magistratu.
- W związku z zarzutami pojawiającymi się na portalach społecznościowych informuję, iż na spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Jaśkowa Droga oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Brodnicy w dniu 16.03.2017 r. uzgodniono wstępne lokalizacje montażu stojaków rowerowych tj. skwer na rogu ul. Kościelnej i Dużego Rynku, okolice plaży przy ul. Wczasowej, ul. Sądowa przed Galerią Dekada - wyjaśnia Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji. - W przypadku braku możliwości uzgodnienia którejś z lokalizacji zaproponowano dodatkową lokalizację przy alei J. Piłsudskiego (wstępnie bez wskazania konkretnego miejsca).
W późniejszej obszernej korespondencji mailowej Urzędu Miejskiego z Fundacją Allegro All For Planet zostały uściślone wymogi, co do miejsc montażu stojaków, tj. utwardzony obszar min. 2 x 5 m. Ponadto fundacja wskazała, aby stojaki były maksymalnie użytkowane i dostępne dla jak największej liczby mieszkańców.
Propozycję lokalizacji stojaków na terenie Starówki miasto przesłało do kujawsko-pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu i otrzymało negatywną opinię z uwagi na kształt i kolor stojaków. Konserwator zasugerował montaż pomarańczowych stojaków poza zabytkowym układem Brodnicy.
- Z uwagi na negatywną opinię konserwatora zaproponowano lokalizację stojaków przy alei J. Piłsudskiego -wyjaśnia dalej dyrektor Zakrzewski - Jest to bardzo uczęszczane miejsce, stanowiące punkt odpoczynku dla rowerzystów i osób odwiedzających pobliski cmentarz. Fundacja po otrzymaniu zdjęć oraz mapek lokalizacji zaakceptowała tę propozycję. Drugą zaakceptowaną przez Fundację lokalizacją był utwardzony teren obok miejskiej plaży przy ul. Wczasowej, natomiast trzecia lokalizacja przed Galerią Dekada była problematyczna, ponieważ od strony ul. Sądowej są już stojaki rowerowe zamontowane przez właściciela terenu. Ponadto w pobliżu nie znaleziono wolnego miejsca wielkości 2 x 5 m, są tam wyznaczone miejsca parkingowe galerii, dlatego zaproponowaliśmy najbliższy dostępny obszar, który spełnia te wymogi, tj. skwer obok galerii Dekada. Spółka Dekada wyraziła zgodę na montaż stojaków, a Fundacja zaakceptowała tę lokalizację. Po uzgodnieniu ostatecznej lokalizacji stojaków Urząd Miejski w Brodnicy zawarł umowę o współpracy w zakresie udziału w realizacji projektu "Zaparkuj Klimatycznie" z Fundacją Allegro All For Planet. Stojaki zostały zamontowane na terenie miasta w dniu 28.08.2017 r. W związku z powyższym Urząd Miejski w Brodnicy dołożył wszelkich starań, aby umożliwić optymalną lokalizację stojaków rowerowych w miejscach spełniających wymogi Fundacji Allegro All For Planet.
Tymczasem w tym roku Fundacja Allegro All for Planet co prawda znów organizuje akcję, ale zamiast 20 premiowanych nagrodami miejsc w akcji "Kręć kilometry" w tym roku nagrodzonych zostanie tylko 5 miast. Jak słusznie należy się domyślać już na starcie przewagę liczebną uzyskują tu mieszkańcy dużych aglomeracji.
- Choć mieliśmy zamiar wykręcić w tym roku około 200 tysięcy kilometrów to nawet z tym wynikiem i tak nie mamy niestety żadnych szans z Warszawą czy Gdańskiem - wyjaśnia Mirosława Karpowicz. - Choć nasz entuzjazm trochę został przyhamowany, to dalej zamierzamy jeździć dla dobrego samopoczucia i dla zdrowia. Nasze stowarzyszenie funduje koszulki lidera w klasyfikacji męskiej, żeńskiej i młodzieżowej. Nasze plany na jesień? Do października organizujemy rajdy głównie lasam, a pod koniec października świetlistą masę podsumowującą.

KOMENTARZ

A może akcja lokalna?
Może warto pomyśleć o znalezieniu innego fundatora nagród, który pozwoliłby rywalizować rowerzystom gmin i miast choćby tylko z powiatu brodnickiego? Miasta - Brodnicę, Jabłonowo i Górzno można przecież podzielić na dzielnice i dopiąć szczegóły w kwestii mniej i bardziej licznych mieszkańców gmin. Promowanie turystyki rowerowej może przełożyć się przecież nie tylko na rozwój okolicznej gastronomii i handlu, ale przede wszystkich poprawi kondycję mieszkańców.
Radosław Stawski

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (3)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: rama

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem te stojaki oryginalnością i pięknością nie grzeszą. I na dodatek ile obwarowań! Jeśli pominąć zdrowotny element akcji i zrzucić swoją zapłatę za nadgodziny w pracy, zamiast na rowerze, to pewnie zasypalibyśmy Brodnicę stojakami np. w kształcie brodnickiej prawicy.

 • Gość: Cyklista

  0

  Jeżdżę często obwodnicą i często przechodzę przez PKS. Jeszcze nie widziałem zaparkowanego tam roweru. Lokalizacja w tych miejscach do bani.

 • Gość: zzz

  0

  Przyjrzałem się tym stojakom. Są całkowicie do d... i miasto nie powinno ich instalować. Dziury w kostce na śruby, rower nie może stać tylko za pomocą tego stojaka a wystaje tak wysoko. Lipa! Trzeba monitorować jak częsta będą do nich rowery przypinane, a potem zdemontować i podarować rowerzystom na prywatny użytek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX