"Raz do roku" to już cykliczna brodnicka impreza. Koncert świątecznych piosenek, organizowany przez Macieja Zielińskiego, od samego swojego początku cieszy się dużą popularnością. Sala Brodnickiego Domu Kultury już na pierwszym wydarzeniu w 2013 roku była wypełniona po brzegi, i chociaż dziś grają już 3 razy dziennie, to wciąż brakuje miejsc.

Śpiewają dla dzieci

Koncert "Raz do roku" w całości tworzony jest nie tylko przez brodnickich artystów, ale także gości z takich miast jak Toruń, Żywiec, czy Wrocław. Na scenie było można zobaczyć i usłyszeć wiele głosów i instrumentów. Także i tym razem usłyszymy m.in. wiolonczelę, saksofon, skrzypce, czy flet poprzeczny.
- To nie tylko profesjonalni muzycy, ale i amatorzy, który na co dzień studiują bądź pracują w innych zawodach - stwierdza Maciej Zieliński. - W naszym zespole są ludzie młodzi, i trochę starsi, ale wciąż młodzi duchem. Łączy nas to, że wszyscy jednak kochamy muzykę na tyle, że pomimo codziennych obowiązków - już od października spotykamy się na próbach. W tym roku ćwiczymy już w budynku szkoły muzycznej, dzięki uprzejmości dyrekcji, ale w poprzednich latach cały zespół spotykał się na próbach w prywatnym domu.

Uzbierali już prawie 19 tys. zł

Piąty koncert pozwala na pewne podsumowania.
- Kilka lat temu zapraszając różnych muzyków do swojego eksperymentalnego projektu, nie sądziłem, że uda nam się zbudować całkiem poważną, lokalną tradycję - kontynuuje Zieliński. - W tym roku na scenie wystąpią 23 osoby, ale przez te wszystkie lata przez projekt przewinęło się w sumie 44 ludzi, którym chcę bardzo gorąco podziękować za wkład pracy i za to, że mi zaufali, choć niejednokrotnie brali "kota w worku". Często też słyszymy od naszych widzów pytanie z nutą zdziwienia w głosie: "Skąd wy bierzecie tyle piosenek? Nie boicie się, że zaraz się skończą?". Dlatego też w tym roku faktycznie podsumowałem sobie ubiegłe lata i okazało się, że przygotowaliśmy już 80 (!) piosenek świątecznych, ale nie to zdziwiło mnie najbardziej, bardziej zadziwia fakt, że kolejnych kilkadziesiąt utworów już czeka w kolejce.
Niezmiennie, od samego początku, wejście na koncert jest darmowe (za okazaniem pobranych wcześniej w portierni BDK wejściówek). Dopiero po koncercie wykonawcy schodzą ze sceny z puszkami, do których zbierają dobrowolne datki na rzecz Domu Dziecka w Brodnicy. Przez ostatnie lata udało im się zebrać już 18.848,31 zł, dzięki którym podopieczni brodnickiej instytucji mieli uatrakcyjnione wakacyjne wyjazdy.

Można pomóc przez internet

Pomimo swojego charytatywnego charakteru, organizacja koncertu generuje wiele kosztów, które artyści starali się pokrywać z własnych środków, a od 2 lat także dzięki wsparciu sponsorów. W tym roku każdy może pomóc w organizacji koncertu na stronie www.polakpotrafi.pl/projekt/razdoroku.
- Impreza ciągle się rozrasta, potrzebom technicznym może w tej chwili sprostać tylko profesjonalna firma nagłośnieniowa - wymienia Zieliński. - To generuje lwią część kosztów. Choć wolałbym tego nie robić, to jednak muszę prosić o pomoc również mieszkańców Brodnicy. Zbiórka zakłada zebranie 2500 zł do 18 grudnia. Można okazać wsparcie poprzez wpłacenie dowolnej kwoty i w zależności od jej wysokości przewidziano różne nagrody, m.in. rezerwację dwóch miejsc w rzędzie z najlepszą widocznością, dedykację jednego z utworów zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, czy otrzymanie nagrań utworów w formie cyfrowej. Jeśli zbiórka przekroczy założoną kwotę, to cała nadwyżka zostanie przekazana na konto Domu Dziecka w Brodnicy razem z pieniędzmi, które zostaną zebrane do puszek w czasie koncertu. Bardzo liczymy na państwa wsparcie i już teraz dziękujemy za każdą złotówkę. Dzięki państwu będziemy w stanie pomóc dzieciakom.
Jak wcześniej wspomniano, organizację koncertu można wesprzeć na podanej wyżej stronie. Również tam można zobaczyć fragmenty ubiegłorocznego koncertu, osobistą prośbę Justyny Ignalewskiej, dyrektora Domu Dziecka w Brodnicy i Macieja Zielińskiego, a także zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi projektu.
- Zapraszam również państwa do polubienia naszej strony na Facebooku, którą można znaleźć, wpisując "Raz Do Roku". Ułatwi nam to kontakt i pozwoli na przekazywanie informacji o koncercie do większej ilości osób.

Zaplanowano trzy koncerty

Tegoroczny koncert odbędzie się 17 grudnia w trzech turach: o godzinie 14.30, 17.00 i 19.30. DARMOWE wejściówki NIEZBĘDNE do wejścia na koncert odbierać będzie można od 27 listopada w portierni Brodnickiego Domu Kultury. Radzimy się spieszyć, gdyż liczba biletów jest ograniczona, a jak pokazują minione edycje koncertu, bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.