Sposób na trawę na brodnickim rondzie? Czyn społeczny!

OFCE
05.01.2018 13:32
A A A
.

. (Foto: OFCE: Tak zarośnięte latem było rondo Olsztyński. Teraz trawa uschła, ale zrobi się ciepło i znowu wyrośnie. Czy radni kosić będą ją w czynie społecznym?)

Śniegu tej zimy nie ma, a więc służby drogowe nie zostały jeszcze zaskoczone, tak jak zaskoczone zostały tego lata rosnącą trawą przy drogach. Tą, rosnącą zbyt wysoko na rondzie, zajęto się na sesji. Burmistrz stwierdził, że "głową muru nie przebije" i choćby chciał, to kosić trawy tam nie może. Padła propozycja, by kosić ją w czynie społecznym, nagrać film i zawstydzić zarządcę drogi.

Na sesji rady miejskiej poruszane są różne sprawy. Jeszcze kiedy aura była cieplejsza i rosła trawa, ten temat był podejmowany kilka razy.
- Kwestia utrzymania zieleni na rondzie Olsztyńskim i ul. Wesołej. Kto jest zarządcą? - zapytała radna Brygida Bartkowska.
- Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad - odpowiedział burmistrz Jarosław Radacz. - Niejednokrotnie monitowaliśmy tę sprawę. Wybrano taką firmę na trzy lata. Nie mamy prawa, żeby za nich prace wykonywać.
- Dużo już na ten temat rozmawialiśmy - zauważył radny Jacek Furgalski. - Sytuacja się pogarsza. Te ronda w ogóle nie są utrzymane. Mamy się za miasto turystyczne, przynajmniej mamy takie ambicje. Każdy wjeżdża do tego miasta samochodem. Wiemy, że to należy do ZDKiA. Trzeba tysiące e-maili (moim zdaniem) i wizualizacja. Cała droga nr 15 [ta w kierunku na Toruń i Olsztyn - przyp. red.] jest zadbana, tylko w Brodnicy nie. Albo interwencje burmistrza odniosły odwrotny skutek i oni udowadniają, że my zarośniemy z tymi rondami. Szanuję pana zaangażowanie, panie burmistrzu, ale nie widać jakiegoś postępu. W ostateczności utrzymajmy te ronda.
- Szef ZDKiA ma świadomość, jak to wszystko wygląda - odpowiada burmistrz Radacz. - Z umowy wynika, że rondo będzie koszone cztery razy do roku. I my "głową muru nie przebijemy". Dopóki ta umowa nie zostanie rozwiązana. Bardzo chętnie bym przyjął utrzymanie tego ronda, ale to niemożliwe.
- Może w czynie społecznym? - zaproponował radny Piotr Grążawski.
- Zapraszam w sobotę... I gdybyśmy nagrali film, jak mieszkańcy radzą sobie z utrzymaniem rond, wysłali film do ZDKiA, to może ktoś by się "obudził" - zakończył temat radny Artur Dombrowski.
Trawa samoistnie wyschła. Temat zapewne powróci późną wiosną.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (3)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ??

  Oceniono 6 razy 6

  O, nazwiska niektórych radnych padły! Ciekawe dlaczego

 • Gość: ja

  Oceniono 5 razy 5

  Zamiast wiele gadać i robić z byle g... problemy świadczące o poziomie intelektualnym radnych, posypcie Roundup-em za parę złotych i po problemie.

 • Gość: Sława

  Oceniono 4 razy 4

  Dziwię się, że w Polsce robi się takie wysokie progi tzn. między innymi i ronda a później problem z koszeniem trawy... Moim zdaniem powinny być płaskie a nie, jako klomby, które zasłaniają widoczność jazdy... W Innych krajach nie ma tego i jest bezpieczniej i nawet ładniej... A koszenie powinno być przez powołane do tego służby porządkowe w odpowiednim czasie i z odpowiednim do tego sprzętem... a nie przez chętnych i to na trasie, która jest tak mocno "przeładowana" samochodami... A odnośnie porządku na ulicach - to zgadzam się, że są niezbyt przyciągające, szczególnie teraz, gdy szarość widać na każdym kroku..., bo i oświetlenie jest za słabe i nie dodaje uroku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX