Zbudują w tym roku [WYKAZ PLANOWANYCH INWESTYCJI]

OFCE
07.01.2018 10:11
A A A
.

. (Foto: UM w Brodnicy: Radni uchwalili budżet jeszcze przed świętami)

Pomosty nad Niskim Brodnem, remont stadionu miejskiego i modernizacja ul. Ustronie - to największe planowane wydatki miasta Brodnica w nowym 2018 roku. Budowy obwodnicy od ronda Warszawskiego do Lidzbarskiej i modernizacji parku Jana Pawła II na razie w budżecie nie uwzględniono

Ponad 16 milionów złotych brodnicki magistrat planuje wydać na szeroko rozumiane inwestycje w tym roku. To dwa razy więcej niż w roku minionym. Przypadek? Przypomnijmy, że w tym roku - w listopadzie - mamy wybory samorządowe, a niewątpliwie świeżo wyremontowana ulica może wyborcom się spodobać.
Najwięcej, bo 2,5 mln zł ma być wydanych na "zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne brzegów jeziora Niskie Brodno" - czyli m.in. kompleks nowych pomostów. Razem ponad 9 mln przeznaczono na inwestycje osiedlowe. W tej sumie jest blisko 2 mln na modernizację ul. Ustronie, a np. na przebudowę ul. Świerkowej przeznaczono 180 tys. zł. Taka rozbieżność w wydatkach może wydawać się dziwna w sytuacji, gdy przy Ustroniu jest już droga utwardzona i kilka małych zakładów, które pobudowały się dopiero ostatnio, a druga jest w większości gruntowa i codziennie pokonują ją setki samochodów do licznych zakładów pracy - nie tylko przy niej, ale także przy Sikorskiego. W sumie jednak - w roku 2018 - remontu nawierzchni doczeka się kilkadziesiąt ulic i chodników. Tradycyjnie nie starczy na wszystkie - wiele nadal zostanie ulicami polnymi. Przypomnijmy, że obecnie aż jedna trzecia dróg miejskich jest gruntowa. Cieszyć się mogą brodniczanie mieszkający w dużych skupiskach (blokach) - nowych nawierzchni doczeka się m.in. ul. Ceglana, Wyspiańskiego.
Z innych inwestycji zwraca uwagę 950 tys. zł zapisane w budżecie na modernizację stadionu miejskiego i dodatkowo 50 tys. zł na aktualizację projektu trybun, które na razie jednak nie będą modernizowane. 50 tys. zł zapisano na projekt techniczny budowy pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Brodnicy - czyli prac w terenie na razie spodziewać się nie należy. Niestety, w budżecie nie ma nic o budowie dalszej części obwodnicy - od ronda Warszawskiego do ul. Lidzbarskiej. Ten wydatek, według wstępnych planów, miało ponieść miasto wsparte unijnym dofinansowaniem. Nie uwzględniono też modernizacji parku Jana Pawła II, choć o planach takich władze miasta informowały szeroko. Warto zaznaczyć jednak, że w trakcie roku radni mogą budżet korygować i nie sposób wykluczyć całkowicie, że tych inwestycji nie będzie.
Radni budżet uchwalili jeszcze przed świętami. Zaplanowano, że do miejskiego skarbca z różnych podatków i dotacji wpłynie 116 mln zł, a wydanych ma być blisko 122 mln zł. Deficyt budżetu wyniesie 5,5 mln zł. Co to znaczy? Po prostu władze miasta wyemitują papiery wartościowe, które spłacane będą w kolejnych latach. W ogóle na koniec tego roku w budżecie zapisano, że zadłużenie Brodnicy będzie wynosiło 38,7 mln zł. Dużo to czy mało? "Poziom zadłużenia nadal będzie na średnim poziomie zadłużenia i nie będzie stanowiło zagrożenia związanego z obsługą długu, ani dla finansów Miasta" - czytamy w opinii komisji budżetu i finansów Rady Miejskiej, którą przedstawił jej przewodniczący Artur Dombrowski.

WYKAZ ZAPLANOWANYCH INWESTYCJI NA ROK 2018
(w nawiasach przewidywane koszty - w tysiącach złotych)

OSIEDLE GRAŻYNY

* ul. Norwida (420); * ul. Nowa - przebudowa nawierzchni II etap (200); * ul. Reja (150); * ul. Chrobrego - chodnik po prawej stronie od ul. Nowej (100); * ul. Kręta - chodnik po lewej stronie od skrzyżowania z ul. Nową II etap (80); * ul. Tulipanowa - projekt techniczny (50).

OSIEDLE GRUNWALD

* ul. Niskie Brodno - dokończenie budowy nawierzchni w dalszej części ulicy (450); * budowa infrastruktury technicznej przy ul. Pienińskiej, Sudeckiej i Tatrzańskiej (400); * ul. Czarneckiego - przebudowa nawierzchni (180); * ul. 15 Lipca - przebudowa nawierzchni (180); * ul. Anieli Krzywoń - budowa chodnika (50); * ul. Rataja - projekt techniczny (50).

OSIEDLE KARBOWO

* ul. Familijna - droga wraz z odwodnieniem (725); ul. Limbowa - droga wraz z budową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej (585); * ul. Karbowska - przebudowa drogi (500); * ul. Iglasta - projekt techniczny (50); * ul. Karbowska - chodnik od przystani do Zespołu Szkół Rolniczych - projekt techniczny (30); * ul. Różana - oświetlenie (20).

OSIEDLE MATEJKI

* parking przy skrzyżowaniu ul. Matejki i Korczaka (200).

OSIEDLE MICHAŁOWO

* ul. Michałowska - droga wraz z odwodnieniem (450); * ul. Zieleniewskiej - chodnik po lewej stronie od ul. Litewskiej (60).

OSIEDLE MIESZKA I

* budowa infrastruktury technicznej po prawej stronie od przejazdu kolejowego przy ul. 18 Stycznia (200).

OSIEDLE MORSKIE OKO

* ul. Chopina - chodnik (150); * ul. Szymanowskiego - dokończenie chodnika (60); * ul. Spacerowa i Tartakowa - oświetlenie (50).

OSIEDLE STARE MIASTO

* ul. Świerkowa - przebudowa drogi (180); * ul. Mostowa - przebudowa drogi i chodnika od Galerii Brodnica do skrzyżowania z ul. Mazurską (150); * ul. Żwirki i Wigury - przebudowa chodnika po lewej stronie od ul. Przykop (70); * ul. Ogrodowa - projekt techniczny przebudowy drogi (40); * ul. Stary Plac Szkolny - projekt techniczny przebudowy drogi (30).

OSIEDLE USTRONIE

* ul. Ustronie - budowa ciągu pieszo-rowerowego wraz ze wzmocnieniem konstrukcji ulicy (1648 + 291); * ul. Malinowa - budowa drogi wraz z odwodnieniem (250); * ul. Promykowa - budowa drogi wraz z odwodnieniem (200).

OSIEDLE WYSPIAŃSKIEGO

* budowa wielopokoleniowego placu rekreacji oraz parkingu (250) * ul. Ceglana - przebudowa drogi (200); ul. Stanisława Wyspiańskiego - przebudowa drogi (200); * ul. Wincentego Witosa - przebudowa drogi wraz ze ścieżką rowerową (150).

INNE WYDATKI MAJĄTKOWO-INWESTYCYJNE

* zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne brzegów jeziora Niskie Brodno w Brodnicy (2500); * przebudowa i modernizacja Stadionu Miejskiego w Brodnicy w zakresie infrastruktury lekkoatletycznej (950); * przebudowa ul. Kolejowej (powiatowej) od ul. Karbowskiej do ul. Granicznej - partycypacja w kosztach (650); * budowa ścieżek rowerowych w Brodnicy (500); * nabycie nieruchomości na cele publiczne w drodze umów cywilnoprawnych oraz wypłaty odszkodowań z tytułu nabycia z mocy prawa gruntów pod budowę dróg gminnych (400); * renowacja boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Brodnicy - budżet obywatelski (375); * dotacje celowe na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony powietrza związanej z modernizacją istniejącego systemu ogrzewania, polegającej na likwidacji dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym (300); * integralnia - teren zielony przylegający do Brodnickiego Domu Kultury - budżet obywatelski (214); * modernizacja budynków szkół i przedszkoli miejskich (200); * wydatki inwestycyjne dotyczące zasobu komunalnego gminy (150); * wyposażenie gabinetów stomatologicznych oraz pracowni przedmiotowych w miejskich jednostkach oświatowych (145); * modernizacja basenu przy Zespole Szkół nr 1 w Brodnicy (100); * dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na terenie miasta Brodnicy, zgodnie z uchwałą nr IX/82/2011 Rady Miejskiej w Brodnicy z dnia 14.06.2011 r. (100); * budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Brodnicy - projekt techniczny (80); * modernizacja trybun na stadionie miejskim w Brodnicy - aktualizacja projektu technicznego (50); * zakupy inwestycyjne w Urzędzie Miejskim w Brodnicy: zestawy komputerowe (lub terminalowe), miernik światłowodowy (45); * zakupy inwestycyjne w Urzędzie Miejskim w Brodnicy: kserokopiarka, projektor multimedialny, klimatyzatory (39); * wkład własny z tytułu umowy z marszałkiem na realizację zadania "infostrada Kujaw i Pomorza" (38,2); * modernizacja budynku przy ul. Jagiellońskiej 8 w Brodnicy (35); * rozbudowa systemu instalacji przeciwpożarowej na parterze budynku Urzędu Miejskiego (15); * zakupy inwestycyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Brodnicy: zmywarko-wyparzarka z pompą wspomagającą płukanie (7,1).

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (5)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aga_manager

  Oceniono 4 razy 4

  Widać, że wybory blisko i posady chcą co niektórzy utrzymać, kolejne lata i tak 20 lat bawią się za nasze pieniądze... Brodnica potrzebuje obwodnicy do końca, tj. do ul. Lidzbarskiej, potrzebuje remontu głównych ulic, m.in. jak Ceglana, Witosa, Podgórna (same dziury i studzienki pozarywane), To co zostało zaproponowane, to rozparcelowanie kasy w wiele inwestycji, ulic, tematów, żeby było widać, iż wszędzie coś dzieje się, a lud to kupi??? może już teraz nie dajmy się nabrać na takie triki!!! Miasto potrzebuje inwestycji ustalonych na min. 3-4 lata, a nie na teraz, bo wybory zaraz, np. w turystykę, mamy jeziora i nic z tego nie wynika, niewielu turystów, to tak jakby Zakopane mając góry nie zainwestowało z wyciągi, skocznię etc. i chciało mieć kilkadziesiąt tys. turystów co chwila, raczej na same góry byłoby kilka tys. co widać w innych rejonach. U nas potrzebna jest inwestycja w turystykę, robią to Iława, Ostróda i tam jest kilka tys. turystów latem, można !!! ale trzeba mieć wizję i chcieć. To samo ze strefą ekonomiczną, jakbym miała postawić zakład za kilkadziesiąt mln zł obok składowiska, gdzie miałabym gratis smród pod firmą, to zniechęca przy pierwszej wizycie, stąd strefa ekonomiczna jest i będzie pusta a ile mln utopione?? Polska jest teraz na topie, jeśli chodzi o inwestycje, zagraniczne firmy szukają miejsc w PL do budowy zakładów, firm,
  to widać na wielu targach w Europie, Azji, na których też czasami bywam, i tylko na hasło Poland jest pozytywna reakcja i zainteresowanie nami :) ale trzeba w urzędzie zorganizować kilku młodych managerów, wystawić się na takich targach i szukać, rozmawiać i pokazać zaproponować strefę pod biznes, ale nie obok smrodu. Kto wymyślił takie miejsce, tam będzie pusto zawsze, nikt rozsądny tam nie zainwestuje. Miasto jako Burmistrza lub Panią Burmistrz potrzebuje osoby z wizją, osoby która nie tylko urzęduje, ale będzie chcieć rozwoju. Brodnica powinna iść do przodu gospodarczo i turystycznie, planować cele aby osiągnąć za kilka lat budżet np. 150 mln zł, teraz jest ok. 100 mln zł. Niemożliwe??? jest możliwe, ale trzeba działać, działać to chcieć, mieć wizje rozwoju, a wydawanie kasy jak ona jest to już najłatwiejsza sprawa. To tak jak w domu, łatwo wydać 5 lub 10 tys. zł i dalej będzie mało, ale jak taką kasę zarobić i jeszcze co miesiąc powtarzalnie, to już sztuka. Tu jest to samo, tylko kwoty większe, jak więcej zarobić dla miasta, dla ludzi, i to powinna być wizja władz miasta na kolejne lata... a pieniądze są, są prawie na ulicy, są w świecie, tylko trzeba odpowiednich działań i chęci... i nowych władz, bo nie wierzę, że teraz coś obecne władze z tym zmienią, co widać jak rządzą ostatnie lata, jak remontują - raczej zepsuli Rynek etc. i kolejne niepotrzebnie wydane nasze pieniądze. Mieszkańcy Brodnicy idźmy na wybory za kilka miesięcy głosować na nowe osoby z CBR, na osoby, które mają doświadczenie, wykształcenie, nie są skażone obecną władzą, układami, Nowi, młodzi nie nawalą, ale też będzie rozwój, chyba, że dalej chcemy stać w miejscu, cofać się właściwie, bo nawet sąsiednie miasta nas zaczynają przeganiać, ale to dlatego, że są lepsze władze, że są zmiany jak było powyżej. Obecne władze już dzielą naszą kasę, źle dzielą po raz kolejny,
  a co z wyższymi dochodami??? Trzeba zmian, nowych ludzi do rządzenia, Brodnica może znowu fajna i iść do przodu !!!

 • Gość: wk

  Oceniono 2 razy 2

  Ten smród wysypiska władza chciała zneutralizować zapachami fabryki perfum, szukali aż w Monaco. Narobili tylko kosztów i pewnie przywieźli pełne reklamówki próbek dla siebie. W turystyce Brodnica na dużą skalę nie ma szans. Kto ma przyjechać? Dla młodych za mało atrakcji, starczy może z wielkim wysiłkiem na 2 dni, a emerytom nie chce się już wędrować cały tydzień po polach i laskach z kawą w butelce. Zapaleńców fotografów i innych jest za mało. Brodnica jest za blisko Iławy z Jeziorakiem. Trzeba nowych konceptów, turystyka tylko jako cześć całości, ale nie całość.
  Popieram, tylko nowych, młodych do władzy!. Nie popełnią więcej błędów z braku doświadczenia, niż ci starzy z braku inicjatywy, wygodnictwa, układów itp. Ci starzy też kiedyś zaczynali, aż się wypalili. Każda sprawa trwa latami bo gościom się nie spieszy, byle spokojnie do następnych wyborów przeżyć, żadna siła „demokratyczna” ich ze stołka wywalić przecież nie może. A przed wyborami ożywają znienacka rożni układowicze z „pomysłami”, których przez całą kadencję nie mieli.

 • Gość: michałowo

  Oceniono 1 raz 1

  szkoda słów:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX