Nasz Czytelnik chciał skorzystać z usług oddziału PKO przy ul. Mostowej. Oddział otwarty dla klientów jest codziennie w dni powszednie od godz. 8, więc kilka minut po tej godzinie już był na miejscu i zaparkował auto na parkingu centrum handlowego Galeria Brodnica. Myślał, że lokal banku jest integralną częścią Galerii Brodnica, liczył więc na to, że jak przy korzystaniu ze sklepów wewnątrz obiektu będzie mógł skorzystać bezpłatnie z godzinnego parkowania po wpisaniu numeru rejestracyjnego auta w infokiosku, jak przewiduje regulamin parkingu. Okazało się jednak, że pomieszczenia Galerii o godzinie 8 rano są jeszcze zamknięte, a infokiosk przez to niedostępny, ponieważ obiekt otwierany jest dopiero o godzinie 9.
- Udałem się więc wprost do oddziału PKO, licząc, że tam znajdę podobne urządzenie - twierdzi Czytelnik. - Od pracowników banku dowiedziałem się jednak, że w ich obiekcie w ogóle nie ma infokiosku, a ponadto oni sami jako pracownicy również nie mają miejsc parkingowych dla swoich aut. Załatwiłem w banku swoje sprawy i wróciłem do auta, było kilka minut po godzinie 9, a za wycieraczką mandat od inkasenta.
Wychodzi więc na to, że klienci Galerii Brodnica w godzinach otwarcia 9-20 (w niedziele w godz. 10-19), którzy regularnie, co godzinę wpisują numer rejestracyjny auta w infokiosku - mogą parkować praktycznie przez cały dzień bezpłatnie na jednym ze 150 miejsc parkingowych. W innych przypadkach obowiązuje zasada regulaminu: "Pozostali klienci są zobowiązani do uiszczenia opłaty za czas postoju w parkomacie. Parkowanie bez ważnego biletu parkingowego będzie skutkowało nałożeniem opłaty dodatkowe w wysokości 50 PLN". Dodajmy, że parking przy Galerii Brodnica jest płatny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Pierwsza godzina jest bezpłatna po rejestracji, a każda kolejna godzina parkowania kosztuje 2 zł.
Podobne regulacje stosuje się od niedawna na parkingu przy Centrum Handlowym Dekada, który jeszcze niedawno był bezpłatny. Szefostwo Dekady podkreśla, że dotąd brakowało miejsc dla klientów, bo często na całe dnie zajmowały je auta osób, które nie robiąc tam zakupów, zostawiały samochód i szły do pracy. Teraz parking jest bezpłatny przez pierwszą godzinę parkowania. Podobnie jak przy Galerii Brodnica, jeśli ktoś chce zostawić samochód na dłuższy czas, musi uiścić w parkomacie stojącym na terenie parkingu stosowną opłatę wynoszącą 2 zł za każdą następną godzinę. Parkomat przy Dekadzie nie wydaje reszty, a opłata dodatkowa za brak ważnego biletu lub parkowanie w niedozwolonym miejscu wynosi 95 zł.
Bezpłatnych miejsc do parkowania w ścisłym centrum Brodnicy jest już naprawdę niewiele. Parkingi przy Brodnickim Domu Kultury i pałacu Anny Wazówny są zajęte do rana niemal do wieczora, podobnie jest na krytym parkingu pod Kauflandem. Poza tym w centrum miasta obok miejskiej Strefy Płatnego Parkowania wyrosły liczne parkingi prywatne, obsługiwane również za pomocą parkomatów. Dokładnie taki system - godzina darmowa na zakupy, ale z koniecznością pobrania biletu, a potem opłaty - przyjęła Biedronka przy Mazurskiej, choć w tym przypadku bilety wydaje i opłaty pobiera parkingowy przy wjeździe.