Niebezpieczne skrzyżowanie

RS
29.05.2018 08:23
A A A
.

. (Foto (RS): Czytelnicy sygnalizują, że w obrębie al. Piłsudskiego, ul. Podhalańskiej i gen. S. Maczka dość często zdarzają się kolizje. Do ostatniej doszło tu 5 maja)

Czytelnicy twierdzą, że w obrębie skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Podhalańską i ul. gen. Stanisława Maczka nie jest bezpiecznie ani dla pieszych, ani dla kierowców. Sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu miejskiej Rady Bezpieczeństwa

- Ruch aut na al. Piłsudskiego jest nieporównanie większy niż na ulicach wlotowych, w tym na Podhalańskiej i Maczka - twierdzą z obserwacji Czytelnicy, mieszkający w obrębie tych ulic. - Naszym zdaniem to skrzyżowanie nocą jest również dość kiepsko oświetlone, bo kilka ustawionych daleko od siebie lamp nie rozwiązuje sytuacji. Obserwujemy, że zdarza się w tym rejonie sporo kolizji samochodowych. Przejście przez pasy w kierunku osiedla bywa bardzo niebezpieczne i utrudnione, a auta nierzadko z piskiem opon zatrzymują się przed przejściem. Ze swojej strony proponujemy, by ustawić tam spowalniacze ruchu na jezdni, sygnalizator świetlny (dla bezpieczeństwa pieszych) i dodatkowe lampy dla oświetlenia skrzyżowania.
Pytania i powyższe propozycje przekazaliśmy do Urzędu Miejskiego w Brodnicy.
Zapytaliśmy też innych brodniczan, czy według nich wspomniane skrzyżowanie należy do niebezpiecznych. Choć zdania były podzielone, wszyscy nasi rozmówcy zgadzali się w jednej kwestii - organizacja ruchu w tym miejscu wymaga od kierowców nieco większego skupienia i uwagi niż w obrębie innych skrzyżowań. Oficjalnego zapytania czy wniosku na piśmie w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie - z tego, co wiemy - do tej pory nikt nie złożył. Wiadomo wszak, że wszystkie propozycje społeczne dotyczące życia w mieście powinny być składane na piśmie do rozpatrzenia przez urząd.
Do ostatniej, odnotowanej przez policję kolizji w obrębie tego skrzyżowania doszło 5 maja, kiedy 51-letni kierowca mazdy nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził tam do zderzenia z citroenem c5, którym jechał 46-latek.
Zdaniem oficera prasowego brodnickiej policji Agnieszki Łukaszewskiej - omawiane skrzyżowanie ulic Maczka, Podhalańskiej i Piłsudskiego oznakowane jest w sposób prawidłowy, nie ma ograniczenia widoczności dla żadnej z ulic, jest to teren zabudowany, więc obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godz. Tam należy zachować szczególną ostrożność, tak jak przy innych skrzyżowaniach.
- Do tej pory nie otrzymywaliśmy sygnałów o podniesionych problemach na przedmiotowych przejściach dla pieszych - informuje Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - Nadmienić należy, iż miejsca te są oznaczone zgodnie z projektem organizacji ruchu, jednakże mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro mieszkańców, przedmiot dodatkowego oznakowania oraz oświetlenia przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania al. Józefa Piłsudskiego, ul. gen. Stanisława Maczka i ul. Podhalańskiej zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Te i inne sprawy wymagające pisemnej interwencji w urzędzie już wkrótce będzie można załatwiać również ustnie.
- Na początku czerwca rozpoczną się doroczne spotkania burmistrza z mieszkańcami miasta, podczas których będzie można uzyskać odpowiedzi na zapytania i wnioski - przypomina Zdzisława Marciniak, dyrektor Wydziału Rozwoju, Współpracy Zewnętrznej i Informacji Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - W tej lub w innych sprawach mieszkańcy miasta mogą również przyjść do urzędu. We wtorki przyjmie ich pan burmistrz lub jego zastępca, wystarczy umówić się w sekretariacie na konkretną godzinę, by nie czekać. Zapraszamy także na otwarte sesje rady miejskiej, podczas których można się wypowiedzieć.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (7)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: qwerty

  Oceniono 7 razy 7

  wymuszanie pierwszenstwa przez kierowcow jadacych od ul. gen Maczka jest spowodowane zlym oznakowaniem. Brakuje znaku stop i znaku pokazujacego przebieg drogi z pierwszenstwem!

 • Gość: ewa

  Oceniono 3 razy 3

  Brak znaku STOP dla jadących od ulicy Gen. Maczka jest dla nich mylący!

 • Gość: 23456

  Oceniono 2 razy 2

  znak STOP na ul. Maczka!

 • Gość: gość

  Oceniono 3 razy 1

  prozaiczne pytanie - kto pozwolił zbudować w tym miejscu "obwodnicę"? może to trzeba wyjaśnić na samym początku - czemu w mieście a nie poza nim zbudowano aleję Piłsudskiego - teraz powstał problem z osiedlem Grunwald 2 i nowymi osiedlami przy Sudeckiej, Świętokrzyskiej - duża ilość mieszkańców = dużej ilość samochodów, a brak ciągów komunikacyjnych w tej części miasta tylko będzie się pogłębiał. Ale czy tu ktokolwiek o tym myśli? jak widać nie. Doraźnym rozwiązaniem zostaje tylko sygnalizacja świetlna do czasu budowy ulicy Tatrzańskiej od ulicy Sądowej do Alei Piłsudskiego. Ale to może nastąpi za 10 lat.

 • Gość: jacek

  Oceniono 5 razy 1

  Na pewno słabo oświetlone przejścia.

 • Gość: Stiv

  Oceniono 3 razy -1

  Lata 90 niech wrócą macie racje co chwila sygnalizator od h... fotoradarów i dajcie jeszcze co 150m spowalniacze , co 500m fotoradar . Co za idjotyzm wystarczy dobrze oznakować i oświetlić a napewno sie poprawi. Oznakowanie jest tragniczne ale jak ktoś zna zasady ruchu to da sobie rade a jak nie to nie i widac ze wiele ludzi powinno sie doszkolić

 • Gość: rowerzysta

  Oceniono 5 razy -1

  A tak na prawdę mało kto na al. Piłsudskiego w tym miejscu przestrzega te ograniczenie prędkości do 50. Wielu kierowców jeździ dużo szybciej. Może tu czasami trzeba postawić radiowóz z radarem lub stacjonarny fotoradar? Kierowcy dobrowolnie nie chcą przestrzegać przepisów drogowych. Trzeba ich do tego przymusić - groźbą ewentualnego mandatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX