Zwycięzca w kategorii trenerów Zenon Rosiński (lekka atletyka) odebrał nagrodę rzeczową od przewodniczącego rady powiatu Tomasza Wysockiego. Dla triumfatora wśród sportowców juniorów Kamila Marchlewicza (szachy) nagrodę ufundował przewodniczący rady miasta Brodnicy Marek Hildebrandt. Zwycięzca w kategorii seniorów Waldemar Chełkowski, który triumfował trzeci raz z rzędu, odebrał nagrodę od starosty Waldemara Gęsickiego i ponownie przekazał ją - tak jak w latach ubiegłych - na rzecz brodnickiego domu dziecka (tym razem był to sprzęt sportowy). Nagrody rzeczowe były wartości ok. 400 zł, poza tym każdy z laureatów otrzymał pamiątkowy puchar i dyplom. Laureaci zostali uhonorowani w sali Hotelu Zakładu Aktywizacji Zawodowej (w sąsiedztwie budynku Starostwa i Urzędu Miasta). Upominki dla czytelników ufundowane zostały przez firmę budowlaną RuBeCo, firmę Mariana Barcza - autoryzowane przedstawicielstwo Ery przy ul. Kościuszki oraz Starostwo Powiatowe i naszą redakcję.
Zenon Rosiński
Trenuje brodnickich biegaczy od 2001 roku, od kiedy powstał w mieście Ludowy Klub Sportowy Brodnica, później przemianowany na Międzyszkolny Uczniowski Klub Lekkoatletyczny. W tym czasie wychował liczne grono finalistów mistrzostw Polski, a nawet reprezentantów kraju. W minionym roku jego podopieczny Mateusz Zagórski na Mistrzostwach Europy Juniorów w Serbii, reprezentując kraj w sztafecie 4x400 metrów, znalazł się w ścisłym finale (pierwszej ósemce). W pierwszej dziesiątce kraju w roku 2009 klasyfikowani byli również: Daniel Leśniewski, Mariusz Zawadzki oraz Ida Dembek - wszyscy na 1500 metrów. Kilku innych zawodników liczy się w województwie i makroregionie. W brodnickim klubie obecnie zarejestrowanych jest 55 trenujących biegaczy na krótkich i średnich dystansach. W minionym roku proponowano mu objęcie stanowiska trenera kadry narodowej juniorów 400-metrowców, ale propozycji nie przyjął.
Jest żołnierzem zawodowym w stopniu pułkownika w jednostce w Warszawie, choć od 20 lat mieszka wraz z żoną w Brodnicy. Ma troje dzieci: młodszy syn i córka studiują (medycyna i pedagogika specjalna), a starszy syn poszedł w ślady ojca i został żołnierzem.
Waldemar Chełkowski
Po raz trzeci z rzędu zwyciężył w naszym sportowym plebiscycie. Ściga się na torach na swoim motocyklu w zawodach w kraju i za granicą, należy do krajowej czołówki. W roku 2009 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski - Puchar Fiat Yamaha - w kategorii motocykli o pojemności pow. 1000 cm sześc. To efekt wysokich miejsc w licznych wyścigach. Chełkowski uprawia też m.in. snowboard, jeździ na nartach i skuterach wodnych. Pracuje w Warszawie, co dwa tygodnie odwiedza swoje rodzinne strony, czyli Brodnicę i Świecie nad Drwęcą.
Kamil Marchlewicz
Grać w szachy nauczył się w brodnickim klubie TKKF Merkury, który ostatnio zawiesił działalność (obecnie w mieście brodnicki działacz, sędzia i szachista Andrzej Sędłak organizuje jeszcze zajęcia dla młodzieży, ale pod egidą Brodnickiego Domu Kultury). Od dwóch lat wraz z braćmi doskonali swoje umiejętności w silnych klubach bydgoskich i efekty są widoczne. W roku 2009 uczeń brodnickiego technikum w ZSZ, zwyciężył m.in. w Mistrzostwach Regionu Północnego w Chojnicach, i to w klasyfikacji generalnej wśród seniorów. Został drużynowym mistrzem województwa seniorów w szachach szybkich - na pierwszej szachownicy klubu Centrum Bydgoszcz wygrywając wszystkie partie. Znaczące jest drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Torgelow w Niemczech, ale największy sukces to 4. miejsce w Otwartych Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich rozegranych w Warszawie w kategorii do lat 18. W klasyfikacji generalnej zajął najwyższe miejsce wśród wszystkich zawodników z naszego województwa i jedno z najwyższych wśród Polaków. Wyżej byli wyłącznie arcymistrzowie i kilku mistrzów międzynarodowych, a wielu tak utytułowanych graczy wyprzedził.