Ewangelicki ksiądz w Michałkach

18.10.2010
A A A

Ks. Michał Walukiewicz na pokazie multimedialnym opowiedział historię Michałek i okolic

W kościele w Michałkach w gminie Świedziebnia prelekcję na temat historii tej miejscowości i okolic wygłosił ks. Michał Walukiewicz, proboszcza parafii ewangelicko-luterańskiej Włocławek-Lipno-Rypin-Brodnica

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum w Świedziebni, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Michałkach oraz zainteresowane osoby starsze i goście z Niemiec. Powodem zorganizowania spotkania był pomysł na edukację miejscowej ludności w związku z prowadzonymi pracami renowacyjnymi na pobliskim nieczynnym cmentarzu ewangelickim. Nekropolia powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Od roku 1935 z dobrowolnych ofiar parafian zaczęto budowę kościoła i plebanii. Pracami kierował pastor Waldemar Krusche, który 18 października 1937 roku poświęcił gotowy obiekt, czynny do 1945 roku. W okresie powojennym do czasów nam współczesnych wszystko uległo zniszczeniu. Aby współczesne społeczeństwo zrozumiało działania rewitalizacyjne, podjęto próbę wytłumaczenia potrzeby uszanowania miejsca pochówku zmarłych, które wraz z kościołem tworzy dziedzictwo kulturowe tej ziemi. Obiekt zawiera znaczną ilość krzyży celtyckich, co szczególnie wyróżnia go na mapie cmentarzy w tej części Europy.
Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był dr inż. Arkadiusz Fischer, który urodził się i mieszkał w Kłuśnie, niedaleko Michałek oraz miejscowa SP z dyrektorem Urszulą Lutowską.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX