Nie, nie chodzi o dzienny dom pobytu dla seniorów, który obiecał przed wyborami burmistrz Brodnicy. Taka placówka prowadzona przez władze miasta – jak pisaliśmy w poprzednim numerze – powstanie najwcześniej za dwa lata. Teraz jednak już od 1 stycznia przy ul. Waryńskiego ma zostać otwarty Dzienny Dom Opieki Medycznej prowadzony przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Novamed”. Też z myślą o seniorach, ale tych bardziej chorych. Oprócz wypoczynku i opieki będą mogli liczyć bowiem na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, a wszystko na razie za darmo. Takie są wymogi, bo to projekt dofinansowany z funduszy unijnych. Aby tam się dostać, potrzebne będzie jedynie skierowanie od lekarza.

Powstające w województwie kujawsko-pomorskim Centrum Koordynacji Opieki Medycznej będzie świadczyć bezpłatną, kompleksową opiekę medyczną i rehabilitacyjną dla osób niesamodzielnych. W jego ramach w Brodnicy przy ul. Waryńskiego 13 powstaje Dzienny Dom Opieki Medycznej. Uruchomione zostaną również usługi domowej opieki medycznej. W ramach DDOM na miejscu z czteromiesięcznych turnusów korzystać będą mogły osoby niesamodzielne, ponadto przewidziano też pomoc w domach. Cały program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a w Brodnicy zadania podjęła się spółka Novamed.

– W DDOM wszyscy pacjenci będą mieli zapewnione konsultacje lekarzy, opiekę pielęgniarską, zabiegi rehabilitacyjne i zajęcia terapeutyczne – informuje Piotr Białowicz, prezes spółki Novamed. – Zakres badań, zabiegów, jak i zajęć będzie ustalany indywidualnie. Pobyt będzie trwał osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. W trakcie pobytu zapewniony będzie również posiłek w formie śniadania i obiadu. Dla większego komfortu pacjentów powstaje taras i ogród z altaną. Po stronie opiekunów pozostaje jedynie dowieźć i odebrać pacjenta.

Obecnie przy Waryńskiego trwają prace remontowo-budowlane. Planowane zakończenie inwestycji, wraz z instalacją windy, zakupem sprzętów i urządzeń medycznych, przewidziane jest na początek grudnia.

Dodatkową usługą, która będzie realizowana przez Centrum Koordynacji Opieki Medycznej, będzie kompleksowe wsparcie w ramach usług domowej opieki medycznej. Opieka domowa skierowana będzie dla grupy 40 osób przez cały okres funkcjonowania projektu, w tym również dla pacjentów paliatywnych i hospicyjnych. Wsparcie przeznaczone jest dla osób, które otrzymają skierowanie od lekarza POZ, a następnie zostaną zakwalifikowane do właściwej formy wsparcia przez komisję rekrutacyjną, zgodnie z indywidualną diagnozą. Decydująca będzie tzw. skala Barthel, która określa stopień samodzielności pacjenta: przedział od 0 do 40 punktów kwalifikuje pacjenta do opieki domowej, natomiast przedział od 40 do 65 punktów uprawnia do pobytu w DDOM. W pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby niesamodzielne powyżej 65. roku życia, a w szczególności pacjenci po hospitalizacji oraz osoby, które mogą być taką hospitalizacją objęte w niedalekiej przyszłości.

Projekt będzie trwał od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2022 roku dla Dziennego Domu Opieki Medycznej, natomiast dla opieki domowej do 31 grudnia 2022 roku.