Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężyła położna z Krosna, druga była reprezentantka Warszawy, a trzecia pani z Dąbrowy Górniczej. Przyznano też wyróżnienia najlepszym wynikom w poszczególnych województwach i to właśnie w województwie kujawsko-pomorskim wygrała Mirosława Rutkowska z Brodnicy. Nad kampanią i konkursem patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja „Rodzić po Ludzku”, Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni” oraz Polskie Centrum Edukacji. Do plebiscytu zgłoszonych zostało 519 położnych z całego kraju. Pamiątkowe medale mistrzowskim położnym zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali 13 marca w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Specyfika konkursu-plebiscytu jest dość nietypowa. Głosy mogli oddawać tylko pacjenci lub ich przedstawiciele, którzy przebywali pod opieką danej położnej, a jedna osoba mogła oddać tylko jeden głos. Zwyciężczyni z Krosna uzbierała 960 głosów, a brodniczanka – 645, co było najlepszym wynikiem w województwie.

Mirosława Rutkowska od 32 lat pracuje w Powiatowym Szpitalu w Brodnicy na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i na sali porodowej. Poza pracą na oddziale od pięciu lat dodatkowo jest również położną środowiskową w POZ przy szpitalu. W ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia prowadzi edukację przedporodową i udziela porad laktacyjnych. Najlepsza położna w województwie kujawsko-pomorskim odbyła szereg kursów i szkoleń, w tym m.in.: kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka i kurs komunikacji z pacjentem.