Świąteczne spotkanie w brodnickim Domu Harcerza zorganizowali – Magdalena Kamińska, Paulina Jeziorska i Mateusz Trędewicz (Street Artists). W czasie spotkania prowadzona była licytacja przedmiotów od darczyńców, którymi byli m.in.: Club Seven, Studio tatuażu „Czarny Winyl”, Kozikowski Phot, Kraina zabaw „Świt”, Firma Eni – Anna Dziak, Dom Harcerza, Sklep u Doroty Gardeckiej oraz osoby prywatne. Podczas wydarzenia było malowanie buziek, pisanie listów do św. Mikołaja, który był obecny. Dzieci siadały na kolana Świętego, a rodzice robili pamiątkowe zdjęcia. Nikt nie mógł się oprzeć, aby zjeść kawałek domowego ciasta, oczywiście wrzucając do puszki dowolną kwotę. W czasie spotkania zebrano 4823,03 zł.

Nie wszystkie z rzeczy wystawionych na licytację zostały kupione, dlatego reszta została przekazana na kiermasz świąteczny dla Julii Rówczyńskiej, który odbył się w Nowym Mieście Lubawskim.

Akcję można wspierać na stronie fundacji – siepomaga.pl/ocalic-julke oraz poprzez wpłaty na konto bankowe 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892 z tytułem „21061 Julia Rówczyńska darowizna”.

Julka urodziła się 16 lipca 2019 r. Po kilku tygodniach rodzice zauważyli, że jej nóżki leżą bezwładnie. Pojechali do szpitala po diagnozę, która „zwaliła z nóg”.

U dziecka zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA typu 1 (wczesnoniemowlęcy). Rodzice czuwają przy łóżeczku dziecka dzień i noc. Sprawdzają jej oddech, niemowlę podłączone jest do respiratora. Obecnie dziewczynka przyjmuje lek Nusinersen. Spowalnia on chorobę, ale nie zatrzymuje jej i nie leczy przyczyny. Szansą dla dziewczynki jest terapia genowa, którą można przeprowadzić w Stanach Zjednoczonych. Musi ona jednak zostać przeprowadzona do drugiego roku życia dziecka. Leczenie będzie polegało na podaniu genu, którego nie ma Julcia. To najprawdopodobniej najdroższy lek na świecie, który zatrzyma SMA. Terapia jest bardzo droga, będzie to kwota około 9 mln zł.

Walka o życie dziewczynki trwa. Każdy może pomóc. Za pośrednictwem strony siepomaga.pl wsparcie okazało już kilka tysięcy osób. Z godziny na godzinę przybywa darczyńców, licznik z kwotą rośnie. Na Facebooku utworzono „Licytacje dla »Julka Rówczyńska - POMÓŻ MI pokonać SMA 1«”. Mieszkańcy regionu mocno zaangażowali się w akcję wsparcia maleńkiej mieszkanki Nowego Miasta Lubawskiego. Co chwilę pojawiają się nowe przedmioty, usługi, które można wylicytować, i tym samym wesprzeć Julkę.

Nakrętki dla Julki

W Domu Harcerza trwa zbiórka plastikowych nakrętek. Można je przynosić od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 18.