W Brodnickim Domu Kultury zaprezentowało swoje umiejętności kolejne pokolenie młodzieży z grupy cyrkowej Bedekus. Grupę założyła kilkanaście lat temu Ewa Dembek, która nawiązała współpracę z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (PNWM) – międzynarodową organizacją, która wspiera wzajemne kontakty młodych ludzi. Efektem współpracy jest m.in. Międzynarodowe Lato Artystyczne, w czasie którego na Pojezierzu Brodnickim spotykają się grupy cyrkowe z różnych krajów.

Na widowni zasiedli przedstawiciele lokalnych, rodzice i znajomi młodych cyrkowcówNa widowni zasiedli przedstawiciele lokalnych, rodzice i znajomi młodych cyrkowców BB

Ostatni spektakl w BDK był podsumowaniem projektu – lata cyrkowego w Rytebłotach. W jego przygotowaniu niemałą rolę koordynatorów i instruktorów odegrali wywodzący się z Bedekusa młodzi wychowawcy i instruktorzy. Ćwiczący pod okiem Mateusza Gutfelda i Mateusza Łazowskiego młodzi cyrkowcy zaprezentowali trudny, kreatywny spektakl akrobatyczny. Akrobacje uzupełnione dobrą muzyką, widowiskowymi efektami świetlnymi UV i fluorescencyjnymi malunkami body painting złożyły się na widowisko, które z entuzjazmem oklaskiwali widzowie. Poza popisami na scenie grupa cyrkowa zaprezentowała pokaz multimedialny – migawki z różnych działań grupy. Widzowie przy kawie mogli zobaczyć popisy młodzieży w Niemczech, Kijowie, Rytebłotach i innych miastach Polski, gdzie stawiali czoła nowym wyzwaniom. Przypomnijmy: uczestnicy Bedekusa ćwiczą szereg umiejętności, są tu m.in. akrobatyka, żonglerka piłkami, obręczami, chustkami, maczugami, ekwilibrystyka – diabolo, wirujące talerze, rola-bola, hula-hoop, skakanka i wesoła klaunada. W programie są też: iluzja, jazda na monocyklu, chodzenie na szczudłach i bardzo interesujące pokazy z ogniem – żonglerka płonącymi rekwizytami i plucie ogniem – szczególnie atrakcyjne podczas prezentacji wieczornych.

Młodzież zaprezentowała umiejętności akrobatyczneMłodzież zaprezentowała umiejętności akrobatyczne MARO

Wśród licznej widowni w BDK byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, partner z Niemiec, z którym realizują projekty, była szefowa i opiekun grupy Bedekus Dominika Dembek, rodzice młodych artystów cyrkowych, przyjaciele grupy oraz mieszkańcy.

– Podziwiam Ewę Dembek za to, że tak skutecznie przekazuje cyrkową pasję kolejnym pokoleniom, tworząc wspaniałe środowisko wychowawcze. Gratuluję młodzieży ich umiejętności – mówił wicestarosta Stanisław Kosakowski, wyrażając odczucia widzów.