O ponad 3 tysiące osób więcej w powiecie brodnickim poszło do urn w II turze wyborów prezydenckich. Rekordowo dużo w gminie Zbiczno, której frekwencja okazała się najwyższa w gminach byłego województwa toruńskiego. W pozostałych też padły rekordy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory prezydenckie 2020 [RELACJA NA ŻYWO]

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza w powiecie brodnickim uprawnionych było do głosowania 60,5 tys. osób. Wczoraj w niedzielę przy urnach stawiło się dokładnie 38 632, o 3 173 więcej niż w I turze - 28 czerwca.

Przypomnijmy, że o urząd Prezydenta RP walczyli Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska) i i Andrzeja Dudę (PiS). Wyniki jeszcze nie są znane.

Walczono także o nagrody dla gmin. Ta, do 20 tys. mieszkańców, która osiągnie najwyższą frekwencję - na terenie byłego województwa toruńskiego otrzyma średni samochód ratowniczo-gaśniczy. To nagroda z MSWiA.

Z danych PKW wynika, że najwyższą na wspomnianym terenie ma gmina Zbiczno (71,62 %), drugie miejsca zajęła gmina Wielka Nieszawa (71,20 %), trzecie gmina Obrowo (70,65 %), czwarte gmina Lubicz (70,13 %), a piąte gmina Brzozie (69,81 %).

Wóz strażacki może zatem trafić do gminy Zbiczno, której wójtowa jeszcze na dwie godziny przed zamknięciem lokali mobilizowała mieszkańców by oddać głos.

- Nie dajmy się wyprzedzić - informowała wczoraj na naszych łamach. - Jak wszyscy się zmobilizujemy, przyjedzie do nas nowy wóz strażacki. I tak musimy kupić nowy w przyszłym roku. W razie wygranej zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na inne, pilne inwestycje. Jednym z pomysłów jest zakup busa, który pozwoliłby zmniejszyć wykluczenie komunikacyjne spowodowane likwidacją kolejnych linii autobusowych.

Nie wiadomo jednak czy trafi, bo  - zgodnie z regulaminem - do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.A takich danych jeszcze nie mamy.

Frekwencja w gminach powiatu brodnickiego

(w nawiasach wzrost w porównaniu z I turą)

POWIAT 63,62 % (wzrost o 5,1)

* Zbiczno                 71,62% (wzrost o 10,32)
* Brzozie                  69,81% (wzrost o 6,22)
* Brodnica M            65,35% (wzrost o 3,57)
* Górzno                  65,28% (wzrost o 6,89)
* Brodnia W             62,39% (wzrost o 3,95)
* Bartniczka             61,90% (wzrost o 5,20)
* Bobrowo                61,51% (wzrost o 6,65)
* Świedziebnia         60,19% (wzrost o 6,20)
* Osiek                     58,80% (wzrost o 5,96)
* Jabłonowo             57,82% (wzrost o 4,03)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się