Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jezioro Warpalice to akwen należący do toruńskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Nie jest duże, jego powierzchnia to 7,1 ha, długie na 440 metrów, szerokie na 220 metrów, a maksymalna głębokość wynosi 5,3 metra. Ale to wyśmienite miejsce do odpoczynku nad wodą, położone z dala od zgiełku, otoczone praktycznie w całości lasami. W dodatku ciekawe dla wędkarzy, bo w jeziorze dominuje lin oraz leszcz.

Gmina Osiek zainwestowała tu w edukacyjną ścieżkę pieszo-rowerową. Właśnie prace ukończono. Pojechaliśmy rowerami zobaczyć efekt.

Do ścieżki dojedziemy od asfaltowej drogi Strzygi - Wąpielsk. Za wioską Warpalice zjeżdżamy w dół i przy stojącej po prawej stronie figurce skręcamy właśnie w prawo w dukt polny - w kierunku jeziora. Po drodze mamy parking samochodowy, a tuż za drewnianą wiatę, a później - przy brzegu jeziora - lampę oświetleniową i początek owej ścieżki edukacyjnej.

Dzięki pieniądzom z urzędu marszałkowskiego

Budowa była realizowana w ramach projektu "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej", objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.

.. Foto: OFCE: Na ścieżce spotkaliśmy na rowerowym spacerze urzędnika z gminy Osiek Romana Czachowskiego z żoną Anną

- Utwardzono ścieżkę spacerową na odcinku 400 metrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dwie wiaty drewniane o powierzchni zabudowy 25 m kw, oraz 12 tablic informacyjno – edukacyjne i dwie lampy hybrydowe z turbiną wiatrową - informuje wójt gminy Osiek Paweł Chudy. - Koszt realizacji zadania to ok 118 tys. zł. Natomiast otrzymane przez gminę Osiek dofinansowanie wyniosło prawie 97 tys. zł.

Teraz czas na pływający pomost

Ścieżka po wspomnianych 400 metrach się kończy. Dalej trzeba przedzierać się przez zarośnięty dukt. Czy planowane są dalsze prace w tym miejscu?

- Tak, w miarę możliwości chcemy kontynuować budowę ścieżki - kontynuuje wójt. - Być może w przyszłości uda nam się otoczyć nią całe jezioro w Warpalicach. Dobrze układa się współpraca z Nadleśnictwem Skrwilno z nadleśniczym Tomaszem Gnap na czele, oraz LGD Pojezierze Brodnickie. Planujemy zagospodarowanie jeziora pływającym pomostem. Ścieżkę będziemy rozbudowywać o elementy edukacyjno-przyrodnicze, np. budki lęgowe dla ptaków, ule, ławeczki itp.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.