W tym roku wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można rozpoznać nie tylko po charakterystycznych puszkach i identyfikatorach, ale także maseczkach z logo akcji. Ze względu na obostrzenia najwięcej wydarzeń odbędzie się w formie internetowej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku imprezy w ramach Orkiestry znaleźliśmy w czterech gminach powiatu brodnickiego.

Brodnica

W Brodnicy już w najbliższą sobotę w ramach rozgrzewki przed finałem w godz. 17-20 odbędzie się internetowa licytacja za pośrednictwem Whatsapp. Lista gadżetów wraz z odnośnikami do czatów będzie dostępna na fanpejdżu WOŚP Brodnica.

Wcześniej, bo o godz. 19 odbędzie się na Facebooku koncert online Kacpra "Kepy" Nadolskiego.

Natomiast w niedzielę o godz. 14 w formie transmisji na YouTube, Facebooku oraz w TV Kablowej Eltronik odbędzie się tradycyjna licytacja, na której do zdobycia będą m.in. charakterystyczne czerwone oprawki na podobieństwo tych noszonych przez Jurka Owsiaka. Rokrocznie licytacja bije rekordy pod względem zebranych sum.

W godz. 9-17 na Dużym Rynku zaparkują motocykliści z klubu Pitbike Brodnica, gdzie za wrzut do puszki będzie można zrobić sobie odjechaną fotkę.

W godzinach 10-16 dochód za usługi salonu fryzjerskiego i kosmetycznego Akademii Wizerunku (ul. Przykop) trafia do puszki, natomiast studio Foneticon od 12 do 16 zaprasza na bezpłatne badanie słuchu (ul. Przedzamcze 2).

W godz. 11-14 na parkingu przy Galerii Dekada zaparkuje 40-tonowy pojazd, gdzie za datek do puszki będzie można zrobić zdjęcie, a nawet się przejechać.

O godz. 18 na Facebooku WOŚP Brodnica muzyka klubowa na żywo.

Nie będzie Światełka do Nieba w formie tradycyjnej. - O godz. 20 wyjdźmy przed swoje domy i zapalmy symboliczne światełko do nieba - apelują organizatorzy brodnickiego finału.

Punkty ze skarbonkami w Brodnicy

- BOSCA pizza włoska

- Da Grasso Brodnica

- 4 Łapy Przychodnia Weterynaryjna

- Gabinet Weterynaryjny "Na Wiejskiej"

- PPH Termohurt

- Przychodnia Weterynaryjna "Reksio"

- Foneticon Protetyka Słuchu Dominika Brozowska

- Biuro Projektowe Presto

- Restauracja "Nad Brynicą"

- Gabinet Stomatologiczny Marlena Barańska

- Salon Kosmetyczny Beaty Wątorowskiej w Brodnicy

- Instytut BW

- Studio Figura Brodnica

- ERGOS Fotowoltaika, Pompy ciepła

- PPHU Drwęca Sp z o.o.

- Akademia Wizerunku

- Hello Fashion Brodnica

- Wyspa Skarbów Brodnica

- Salon Optyczny Terapia Widzenia Maja Gajda

- Pracownia Urody Gajdowska Magdalena

- Przedszkole Niepubliczne "Smerfuś"

- Hangar Klub Fitness

- Herba-Farm

- Salon Tatuażu Demontattoo

- Irina Głaszczka Hairdresser

- MULTI spółka jawna B.Grzybowska - T.Siekierski

- Szkoła Podstawowa w Jajkowie

- Kasperkiewicz Magdalena, Hurtownia Materiałów Budowlanych EFEK

Jabłonowo Pomorskie

WOŚP w Jabłonowie Pomorskim zagra już po raz 28. Podobnie jak w latach minionych sztab zlokalizowany jest w tamtejszym Centrum Kultury i Sportu. Na jego czele już po raz szósty stoi Marcin Olszewski, pracownik CKiS.

- Podczas finału 31 stycznia planujemy tradycyjną kwestę na ulicach miasta – mówi Marcin Olszewski. – Tymczasem ruszyliśmy z licytacją przedmiotów przekazanych przez liczne grono darczyńców – dodaje.

W tegorocznej edycji WOŚP w mieście nad Lutryną weźmie udział 40 wolontariuszy i 20 pomocników.

- Tegoroczny finał z pewności będzie inny, co nie znaczy, że mniej wyjątkowy niż dotychczasowe – mówi Katarzyna Pomianowska, dyrektor CKiS w Jabłonowie. - Chętnych do wsparcia zbiórki nie brakuje. Zaangażowani wolontariusze czekają na wydanie puszek, sztab cały czas prężnie działa. Pierwsze gadżety już udało się spieniężyć. W kilku punktach na terenie miasta i gminy rozstawione zostały puszki z logo 29. Finału WOŚP – dodaje.

Na licytacji prowadzonej za pośrednictwem facebookowego profilu Sztab WOŚP Jabłonowo Pomorskie znaleźć można perełki takie jak: obrazy przekazane przez Adama Kubę i Edytę Matejkowskich, rzeźbę wykonaną przez Krzysztofa Konowalskiego. Są też hity z licytacji stacjonarnych m.in. kajmak z firmy Polder z Bobrowa, gadżety z logo WOŚP, vouchery np. na usługi kosmetyczne, zestaw promocyjny UMiG Jabłonowo i wiele innych.

W Jabłonowie Pomorskim i na terenie całej gminy zbiórka rozpoczęła się już na początku stycznia. Zorganizowano kiermasz przy UMiG, prowadzone są licytacje, akcję „góra grosza”, loterię fantowa w szkole. Chętnych do wsparcia akcji nie brakuje.

Szkoła Podstawowa w Bursztynowie działająca na rzecz Sztabu WOŚP w Jabłonowie zaprasza w czwartek 28 stycznia w godzinach 10-14 na kiermasz w szkolnej sali gimnastycznej, z którego dochód przeznaczony jest na rzecz WOŚP.

W niedzielę 31 stycznia od godz. 8 na ulicach miasta i sołectw będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Od godz. 13 do 16 przy CKiS w Jabłonowie zaplanowano kiermasz. Będzie można kupić: ciasto, maskotki, ciekawe gadżety ofiarowane przez darczyńców.

Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii w styczniu nie zostanie zorganizowany tradycyjny turniej badmintona. Uczestnicy sportowych rozgrywek spotkają się gdy tylko będzie to możliwe, by zagrać i wesprzeć zbiórkę.

Punkty ze skarbonkami w Jabłonowie

- Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim

- Centrum Kultury i Sportu, ul. Rynek 9

- Szkoła Podstawowa w Bursztynowie

- Kwiaciarnia "Marzenie", ul. Główna 23 a,

- Outlet TOTU, ul. Główna 11,

- Salon Kosmetyczny Magdalena Jadzińska,

- Sklep Pani Marzena Płochacka,

- Sklep Zoologiczno - Wędkarski, ul. Mostowa 1a,

- Sklep Firmowy Świedziebnia koło Biedronki, ul. Kolejowa 7,

- Salon Prasowy, ul. Główna 8,

- Sprzedaż olejów i smarów Krystyna Pilarska,

- Salon Fryzjerski Monika Sankiewicz

- Sklep ABC Płowęż Anna Siemińska,

- Sklep Spożywczo - Przemysłowy w Góralach Grażyna Stepnowska,

- Sklep Wielobranżowy w Mileszewach Wiesław Kociela

Górzno

Górznieńska WOŚP startuje 30 stycznia. W tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury otwarty będzie "Sklepik na rogu" - w sobotę w godz. 10-18 oraz w niedzielę w godz. 10-20. Oferowane mają być orkiestrowe gadżety, chętni do zakupów mogą to zrobić przez otwarte okno GOK. W sobotę tą samą okienkową drogą będzie można kupić domowe ciasta, a w niedzielę od godz. 14 - gorące gofry. Zysk ze sprzedaży tego wszystkiego trafić ma na konto Orkiestry.

Tradycyjnie o godz. 20 zaplanowano Światełko do Nieba, ma zostać zagrany okazjonalny hymn.

Doroczna licytacja specjalnie zgromadzonych na tę imprezę przedmiotów z powodu nietypowych okoliczności została przeniesiona do sieci. Licytacja zacznie się już 23 stycznia i potrwa do 29 stycznia do godziny 12. Zdjęcia proponowanych do licytacji gadżetów są zamieszczone na stronie internetowej WOŚP w Górznie. A sam odbiór wylicytowanych przedmiotów w okienku GOK zaplanowano w sobotę w godzinach 10-18 i niedzielę w godz. 10-19.

Organizatorzy WOŚP w Górznie wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję zachęcają do kontaktu i przekazywania przedmiotów do sklepiku. Zastrzegają sobie także, że plany mogą się zmienić w zależności od sytuacji pandemicznej.

Zbiczno

W Zbicznie w ramach WOŚP zaplanowano rajd nordic walking. W niedzielę o godz. 12.30 spod ośrodka "Pod Sosnami" uczestnicy wyruszą w ok. 10-kilometrową trasę. Zapisy do 29 stycznia pod numerem 56 493 93 70. Udział w rajdzie związany jest z wrzuceniem datku do puszki. Rajd odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, tj. w grupach maksymalnie 5-osobowych, w maseczkach, zachowaniem dystansu.

W tym roku na ulicach Zbiczna nie będzie wolontariuszy. Wpłat można dokonywać na stronie internetowej eskarbonka.wosp.org.pl/vjeky6 bez wychodzenia z domu lub do jednej ze stacjonarnych skarbonek dostępnych w miejscowym Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Kultury oraz Zespole Szkół.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się