Brodnica, Jabłonowo, Górzno i inne sąsiednie gminy za prąd mają płacić cztery razy więcej niż dotąd. W Brodnicy burmistrz zapewnia, że latarnie nie będą wyłączane, ale inne skutki trudno przewidzieć. Problemem sa też ceny opału. - Priorytetem jest zakup węgla dla szkół, aby nie było konieczności ich zamknięcia. To ostateczność, której na razie nie biorę pod uwagę - mówi wójt gminy Zbiczno.

Szkoły, urzędy, szpital i wszelkie obiekty publiczne - choćby domy kultury czy brodnicki basen -  jest ogrzewane i oświetlane z budżetów samorządów - miast, gmin, powiatu. Wszystko zgodnie z cenami wynegocjowanymi w przetargach na dostawy prądu i opału (węgla czy gazu).

Brodnicka Grupa Zakupowa

Samorządy kupują energię zgodnie z przepisami Prawa Zamówień Publicznych, a więc w ramach przetargu. Żeby było taniej, cała grupa samorządów i instytucji w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Brodnicy połączyła się przed laty w jeden podmiot kupujący, przyjmując nazwę Brodnicka Grupa Zakupowa. Jej liderem jest gmina-miasto Brodnica, a w jej skład wchodzą: gminy-miasta Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Wąbrzeźno, Nowe Miasto Lubawskie, gminy miejsko-wiejskie Górzno i Jabłonowo, samorządy powiatu brodnickiego i wąbrzeskiego (starostwa), gminy wiejskie Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Książki, Lisewo, Osiek, Radomin, Zbiczno, Zbójno, a także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brodnicy i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. TGZ kupuje prąd na wszelkie potrzeby budynków i obiektów oprócz oświetlenia ulicznego, które w miastach stanowi zdecydowanie największy procent wydatków, ale w gminach wiejskich już nie. Tu samorządy organizują własne przetargi.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się
  Po co komu szkoła??? Po flaszkę da się dojść pod latarnią!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0