W najbliższy czwartek zbiera się Rada Miejska Brodnicy, a wśród punktów obrad są planowane podwyżki opłat dla mieszkańców. Radni mają ustalić m.in. nowe opłaty za wywóz śmieci. Wyższy ma być też podatek od nieruchomości

Przygotowana przez władze miasta uchwała ustala "stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w wysokości 35 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość". Dotychczas było 25 zł, czyli wzrost jest 40-procentowy.

W praktyce zatem czteroosobowa rodzina zapłaci 140 zł miesięcznie, czyli 40 zł więcej niż dotychczas. Rocznie zamiast 1200 zł wyjdzie 1680 zł.

W roku 2023 mają także zostać podniesione stawki podatku od nieruchomości - średnio o 17 procent. Najbardziej dotknie to przedsiębiorców, którzy korzystają z lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz części budynków mieszkalnych zajętych na taką działalność. Płacili dotąd podatek w wysokości 23 zł za m kw. rocznie, a mają płacić prawie 27 zł. W praktyce przedsiębiorca korzystający z budynku o powierzchni tysiąca metrów zapłaci o 4 tys. zł więcej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się